czwartek, 29 czerwca 2017

Guy N. Smith Kleszcze Śmierci 7/10

W dwa lata po niespodziewanym sukcesie "Nocy Krabów" Guy N. Smith wrócił do tematu pisząc sequel pod tytułem "Kleszcze Śmierci" (oryg. Killer Crabs).
Akcja została przeniesiona na pacyficzną australijską wyspę z luksusowym resortem wypoczynkowym. W hotelu wypoczywają bogaci turyści, a miejscowi rybacy toczą regularną wojnę z kłusującymi japońskimi trawlerami. I w tym momencie do akcji włączają się Kraby
Reszta atrakcji pozostała taka sama, jak w "Nocy", Kraby atakują najpierw na morzu (kończą rybną wojnę mordując wszystkich w niej uczestniczących rybaków) a potem na lądzie. Wezwane wojsko jest, jak zawsze, całkowicie bezradne, Kraby bowiem są Niezniszczalne (do czasu, jak się okaże). Potrafią nawet zatopić niszczyciel, który został wysłany przez władze Australii (w jaki sposób tego dokonały, niestety Smith nie napisał, a szkoda).
Przybyły, bo walczyć z krabami, znany z części pierwszej, prof. Davenport ponownie rusza na poszukiwanie kryjówki krabów helikopterem szukając Krabiej Wyspy.
Po jej szczęśliwym znalezieniu grupa badawcza zostaje wprawdzie uwięziona (kraby niszczą helikopter) ale udaje jej się zniszczyć siedlisko Krabów podpalając porastający wyspę las mangrowy (Smith zapomniał najwyraźniej, że jego kraby były odporne również na ogień, ale nie czepiajmy się szczegółów).
Na ekstra plus zalicza się dodany do powieści prostacki, ale zgrabny wątek kryminalny, w którym, w tle walki z potworami, toczy się na wyspie rozgrywka o walizkę pełną pieniędzy, o którą rywalizują, miejscowy Krokodyl Dundee, zbiegły gangster, nimfomanka (jej postać zabezpiecza konieczną dla pulpy dawkę seksu) i bufon-myśliwy.


Ponownie, jak w części pierwszej cyklu, nastrój powieści oscyluje pomiędzy "Szczękami" a japońskimi filmami o Godzilli - grozy praktycznie nie ma wcale, sporo za to akcji i przygody. Oczywiście to wciąż Bardzo Zła Literatura, ale jednocześnie wciąż jest to Nienudząca, Rozbawiająca Literatura. Wszystko to, co było dobre w części pierwszej - 6/10 plus punkt za subplot sensacyjny - w sumie 7/10.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Andrzej Zahorski - Stanisław August Polityk 6/10

Zgrabnie napisana biografia ostatniego króla Polski. Dowiadujemy się o jego młodzieńczych latach, o romansie z (przyszłą) carycą Katarzyną (...